Prelegenci – I. konferencji KonTeMa

Metoda Vojty

Łukasz Argier

Absolwent AWF Wrocław. Specjalizuje się w rehabilitacji neurologicznej, wad postawy, zespołów genetycznych, bólowych w oparciu o terapię metodą Vojty. 
Od 2016 starszy asystent terapeutyczny na kursach Metody Vojty dla dorosłych organizowanych przez Internationale Vojta Geselchaft z siedzibą w Siegen.
Prowadzi i współprowadzi liczne szkolenia dla terapeutów metody Vojty. 

Wykład: Zastosowanie terapii metodą Vojty u pacjentów ortopedycznych

Akupunktura

Bartosz Chmielnicki

Lekarz medycyny, praktykującym i uczącym akupunktury od 2004 roku. W 2008 roku otworzył swoją klinikę Medycyny Chińskiej w Katowicach, a wkrótce potem Akademię Akupunktury. W 2017 roku rozpoczął nowy projekt edukacyjny – Międzynarodową Szkołę Akupunktury Klasycznej Acuart, która kształci skutecznych akupunkturzystów w całej Polsce. Z wielkim entuzjazmem dzieli się swoją wiedzą wykładając na wielu międzynarodowych konferencjach oraz w szkołach w Polsce, Niemczech, Czechach i Izraelu.
W 2014 roku zainicjował projekt Evidence Based Acupuncture prezentujący stan badań naukowych nad akupunkturą, a od 2011 roku wraz z dr Rani Ayal i Yair Maimon pracuje nad projektem Prosto w Punkt – badaniem punktów akupunkturowych.
Jest autorem podręcznika „Moja Księga Akupunktury”, licznych plakatów i pomocy edukacyjnych, jak również darmowej gry online TrainYi.

Wykład: Doświadczenie TCM w badaniu swojej skuteczności – wnioski dla terapii manualnej

Koncept Ciechomskiego

Jarosław Ciechomski

Dyplomowany osteopata, doktor nauk o kulturze fizycznej, specjalista masażu leczniczego, fizjologii wysiłku fizycznego, terapii manualnej i osteopatii. Absolwent Wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1995) i studiów podyplomowych w Sutherland College of Osteopahtic Medicine (2008).
W latach 1996-2007 pracownik naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Absolwent wielu międzynarodowych szkoleń z zakresu fizjoterapii i terapii manualnej, między innymi: PNF, Metody McKenzie, OTM, szkoleń Instytutu Barrala, Metody Łańcuchów Mięśniowo- Stawowych GDS, Metody Manipulacji Powięzi. Specjalizuje się w pracy w zakresie manipulacji powięzi, manipulacji wisceralnych, pracy z tkanką miękką.
Od 1998 roku prowadzi prywatną praktykę, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami. Zajmuje się szkoleniem fizjoterapeutów i osteopatów. Od 2007 roku prowadzi działalność szkoleniową w VERSUS MEDICUS. Od 2012 roku pierwszy polski Międzynarodowy Instruktor Metody Fascial Manipulation poziomu 1 i 2, © wg L. Stecco, w 2019 roku jako pierwszy w Polsce uzyskał tytuł Międzynarodowego Instruktora Metody Fascial

Wykład: Koncept pracy wg Jarosława Ciechomskiego
Warsztat: Koncepcja pracy wg. Jarosława Ciechomskiego – warsztat praktyczny

Metoda Maitlanda

Daria Frozyna

Ukończyła studia magisterskie z fizjoterapii w Polsce w 2008 roku i od tego czasu nieustannie zdobywa doświadczenia kliniczne. Pierwsze lata jej kariery zawodowej skupiały się głównie na pacjentach z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, aż do momentu zetknięcia się z Koncepcją Maitlanda. 
Daria była tak zafascynowana jej klinicznym ukierunkowaniem, funkcjonalnością i wszechstronnością, że po ukończeniu własnego programu kursu nic nie mogło jej powstrzymać przed dzieleniem się pięknem tej Koncepcji z innymi fizjoterapeutami. I tak, po wielu latach wymagającej asystentury, w 2021 roku zakwalifikowała się jako nauczyciel w International Maitland Teachers Association (IMTA), będąc pierwszym fizjoterapeutą w Polsce uzyskującym ten tytuł. 
W międzyczasie ukończyła uznawany przez IFOMPT program OMPT Niemieckiego Stowarzyszenia Terapii Manualnej (DVMT e.V.). Obecnie Daria kontynuuje leczenie pacjentów z zaburzeniami nerwowo-mięśniowo-szkieletowymi w prywatnej praktyce w Gdańsku.
Prywatnie jest mamą, pasjonatką kolarstwa oraz ogrodnictwa.

Wykład: Maitland na fali – ku nowym horyzontom. Koncepcja Maitlanda a współczesne trendy i nauka.
Współprowadzący: Thomas Horre

Instytut Upledgera

Wojciech Garwoliński

Fizjoterapeuta, tytuł technika fizjoterapii uzyskał w 2005 roku. Praktykuje Terapię CranioSacralną Upledgera z pacjentami od 2008 roku. Od roku 2012 wraz z żoną Anną prowadzi Upledger Institute Poland. Organizuje m.in. kursy oraz Grupy Studenckie z zakresu terapii cranio-sacralnej, zrzesza praktyków tej terapii oraz sprawuje nadzór merytoryczny nad tłumaczeniami literatury źródłowej, Instytut jest placówką egzaminacyjną Upledger Institute International.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Manualnej w Modelu Holistycznym, w którym założył Sekcję Terapii CranioSacralnej Upledgera. Od 2021, po uzyskaniu międzynarodowych uprawnień instruktorskich, zajmuje się również nauczaniem metody dra Upledgera w Polsce.

Wykład: Terapia dolegliwości kręgosłupa szyjnego w ujęciu Terapii CranioSacralnej Upledgera

Metoda Maitlanda

Thomas Horre

Fizjoterapeuta z pasją od 1995r. Od 2002 terapeuta z tytułem OMPT-DVMT ®, poświadczającym najwyższe międzynarodowe kwalifikacje w dziedzinie terapii manualnej, uznawane przez IFOMPT.
Od 2007r. instruktor IMTA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Koncepcji Maitlanda), od 2014r. Senior Instructor. Był pierwszym nauczycielem IMTA, który zaczął rozpowszechniać tę Koncepcję w Polsce. Prelegent na wielu międzynarodowych kongresach i kursach (Niemcy, Polska, Anglia, Ukraina, Litwa, Chorwacja, Słowenia, Austria, Dania, Szwajcaria, Hiszpania, Turcja, Rosja, Chiny). Autor licznych publikacji dla fizjoterapeutów.
Jego zainteresowania zawodowe obejmują szerokie spektrum narzędzi: od podejścia pasywnego do aktywnego, również treningu siłowego dla pacjentów.
Prywatnie miłośnik ultra-dystansowych wyścigów rowerowych, kettlebells, karate, fotografii, gotowania i dobrej kawy.

Wykład: Maitland na fali – ku nowym horyzontom. Koncepcja Maitlanda a współczesne trendy i nauka.

Integracja Strukturalna

Grzegorz Jędrzejewski

Adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego. Prócz własnej praktyki staram się prowadzić badania nad fizycznymi i psychologicznymi skutkami Integracji Strukturalnej. Ukończyłem szereg kursów w zakresie terapii manualnej i pracy z tkankami miękkimi, w tym Integrację Strukturalną.
Działania na rzecz Integracji Strukturalnej:
2021 – członek zarządu Rolf Research Fundation
2019 – członek Fascia Research Group, kierowanej przez dr Roberta Schleipa
2018 – członek – European Guild for Structural Integration (EGSI),
2018 – członek – International Association of Structural Integrators (IASI)
2018 – członek – Polskie Towarzystwo Integracji Strukturalnej (PTIS).

Wykład: Integracja Strukturalna – cele, założenia, podstawy naukowe
Warsztat: Praktyczna sesja Integracji Strukturalnej

P-DTR®

Dawid Kasolik

Fizjoterapeuta z ponad 15-letnim doświadczeniem, jeden z pierwszych terapeutów metody P-DTR w Polsce. Młodszy instruktor Metody Neurodynamiki Klinicznej NDS. Specjalista w zakresie metody Neurodynamiki Klinicznej NDS, DNS, Manipulacji Powięzi FM i Neurologii Funkcjonalnej. Terapeuta z pasją, który ciągle poszerza swoją wiedzę i umiejętności, aby jak najlepiej pomagać pacjentom. W szczególności interesuje go funkcja układu nerwowego i jej wpływ na inne układy ciała ludzkiego.

Wykład: Metoda Proprioceptive Deep Tendon Reflex (P-DTR®) jako nowy koncept w Terapii Manualnej
Warsztat: Wpływ więzadeł różnych obszarów ciała na funkcję mięśni obręczy barkowej
Współprowadzący: Sebastian Zowada

Fascial Manipulation

Paweł Malicki

Paweł Malicki P.T. MSc., Międzynarodowy Specjalista Manipulacji Powięzi, Międzynarodowy Nauczyciel Fascial Manipulation. Fizjoterapeuta od 2008 roku, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ukończył liczne szkolenia z zakresu terapii tkanek miękkich, chiropraktyki, PNF, Funkcjonalnej Osteopatii i Integracji- FOI®, Barral Institute, Fascial Distortion Model oraz anatomii palpacyjnej i sekcyjnej.
Pierwszy kurs Manipulacji Powięzi ukończył w 2016 roku i od tamtej pory, ta metoda stała się wiodącym narzędziem pracy. W 2018 został asystentem a w 2020 międzynarodowym nauczycielem Fascial Manipulation. Główne zainteresowania to wykorzystanie FM w pracy z pacjentami mającymi dysfunkcje narządów wewnętrznych a zwłaszcza w uroginekologii i takich problemach jak wulwodynia dyspareunia lub wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Wykład: Rola hialuranianu w powstawaniu dysfunkcji systemu powięziowego

Chiropraktyka

Mateusz Nowacki

Mateusz Nowacki D.C. (Australia), MSc, Doctor of Chiropractic
Jeden z sześciu chiropraktyków w Polsce z akredytowanym wykształceniem zagranicznym i tytułem Doctor of Chiropractic. Absolwent Uniwersytetu Edynburskiego, College of Medicine and Veterinary Medicine, Szkocja (2018) oraz Uniwersytetu Murdocha w Perth, Australia (2010).
W latach 2006-2013 mieszkał i zdobywał doświadczenie zawodowe w Australii Zachodniej. Współpracował z członkami kadry Polski w biathlonie, kolarstwie górskim, karate tradycyjnym oraz skicrossie. Pełnił rolę chiropraktyka w Ashfield Soccer Club.
W praktyce zajmuje się ogólnie pojmowaną terapią schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, łącząc ze sobą głównie techniki manipulacji chiropraktycznych HVLA wraz z rehabilitacją. Specjalizuje się w bólach i schorzeniach kręgosłupa, dysfunkcjach narząd ruchu i bólach głowy. Zarządza multidyscyplinarnym zespołem terapeutów w dwóch placówkach.

Wykład: Skuteczność chiropraktyki w wybranych jednostkach chorobowych
Warsztat: Podejście chiropraktyczne w praktyce – diagnoza i programowanie terapii

FRSc

Krzysztof Skibiński

Fizjoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, asystent Radka Składowskiego, instruktor 1 Modułu Medycyny Manualnej, 5 Modułu Medycyny Manualnej oraz Pinoterapii.
Poza prowadzeniem szkoleń u boku twórcy FRSc, zajmuje się również koordynacją badań oraz projektów naukowych w nurcie EBM (Evidence Based Medicine). Na co dzień mieszka w Poznaniu, gdzie przyjmuje swoich pacjentów w prywatnym gabinecie.

Wykład: Zjawisko lipodynii – teoria, praktyka, projekty naukowe

FRSc

Radosław Składowski

Lekarz ortopeda (lekarz od 1995, ortopeda od 1999). Od 2000 roku zajmuje się profesjonalnie medycyną manualną. Od 2006 do metod medycyny manualnej dołączył metodę klawiterapii oraz jej pochodne. Podstawową zasadą jego terapii jest wycofywanie chorób narządu ruchu poprzez naprawę funkcji, których utrata lub zaburzenie doprowadziły do tychże chorób. Odzyskanie prawidłowej funkcji wiedzie do wyzdrowienia, czasami także z tych chorób które uchodzą za nieuleczalne.

Wykład: Koncepcja Pięciu Układów Regulacyjnych – główne założenia i możliwości terapeutyczne
Warsztat: Lipodynie w praktyce

Koncept Rakowskiego

Janina Słobodzian-Rakowska

Terapeutka Manualna z dużym doświadczeniem i pasją, Specjalistka Fizjoterapii interesująca się wieloma aspektami człowieczeństwa od narządu ruchu poprzez emocjonalność do duchowości włącznie. Doktorat na temat: „Terapia manualna w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego” powstał z potrzeby opisania swoich obserwacji w pracy z pacjentami.
W swoich publikacjach i wystąpieniach przedstawia najciekawsze spostrzeżenia dotyczące różnych części narządu ruchu: od stóp poprzez dno miednicy do systemu żuchwowo-gnykowo-czaszkowego włącznie. Od ponad 20. lat prowadzi zajęcia z Terapii Manualnej Rakowskiego na podyplomowych kursach dla fizjoterapeutów i lekarzy. Bierze udział w pracach Komisji Egzaminacyjnej Polskiego Towarzystwa Terapii Manualnej Holistycznej (PTTMH). Od 2. lat pełni funkcję Prezesa PTTMH. Uwielbia się uczyć, czytać, poznawać nowych ludzi. Przyroda i muzyka są nieodzowną częścią codzienności.   

Wykład: Człowiek i jego zdrowie w koncepcji Terapii Manualnej Rakowskiego
Warsztat: Wpływ przejścia piersiowo-lędźwiowego na narząd ruchu oraz narządy wewnętrzne. Techniki badawcze, różnicujące, zabiegowe stosowane w Terapii Manualnej Rakowskiego.
Współprowadzący: Grzegorz Boczkowski

Fascial Manipulation

Michał Sternak

Od 2001 roku magister fizjoterapii, ukończył AWF Kraków. Fizjoterapię rozumie jako pomoc drugiemu człowiekowi, to coś na kształt przewodnika po zdrowiu. W pracy z pacjentami szczególną uwagę skierował na metody terapeutyczne integrujące całościowe podejście do funkcjonowania ciała człowieka i traktujące powięź jako główną strukturę łączącą tkanki i narządy. Dlatego też rozwój terapeutyczny skierował w stronę metod terapii takich jak: Manipulacja Powięzi (FM), Metoda Łańcuchów Mięśniowo-Stawowych GDS czy koncepcja Jean-Pierre’a Barral’a.
Metoda FM stała się głównym narzędziem jego pracy i od 2012 roku stale rozwija w niej swój warsztat terapeutyczny. Od tego samego roku prowadzi wraz z dwoma przyjaciółmi Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej HOLISTIC w Solcu Zdroju. W 2016 roku został Międzynarodowym Instruktorem Metody Fascial Manipulation. Od tego czasu regularnie prowadzi szkolenia Manipulacji Powięzi dla poziomu 1 i 2. Regularnie pracuje z pacjentami z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu i narządów wewnętrznych, ciągle uczestniczy w kolejnych szkoleniach wiodących metod terapii mięśniowo-powięziowej, rozwijając swój warsztat terapeutyczny.

Wykład: Ocena wpływu Metody Manipulacji Powięzi na krótkowzroczność nabytą u nastolatków. Wyniki badań pilotażowych
Warsztat: Znaczenie weryfikacji ruchowej w metodzie FM – poszukiwanie głównego zaburzenia dysfunkcji powięziowej – warsztat praktyczny

Terapia Manualna

Jerzy Stodolny

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej. Uczeń profesora K. Lewita, H. Chmielewskiego i A. Musioła. Jako jeden z pierwszych w Polsce instruktorów medycyny manualnej wprowadzał zagadnienia medycyny manualnej do praktycznej rehabilitacji chorób narządu ruchu. Organizator wielu szkoleń, kursów i konferencji dotyczących zagadnień diagnostyki i terapii manualnej. W prowadzonych przez niego kursach szkolenie ukończyło ponad 120 lekarzy. Współzałożyciel i kilkunastoletni prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Medycyny Manualnej. Autor kilkunastu artykułów i czterech monografii książkowych w tym ciągle popularnego poradnika dla pacjenta „Jak chronić swój kręgosłup” oraz „Słownika terminów w podologii ortopedycznej”. Aktualnie prowadzi własny ośrodek uzdrowiskowy w Busku- Zdroju z turnusami pobytowymi dla chorych. Szczególne zainteresowania zawodowe to badania nad rolą i znaczeniem czynników genetycznych (hipermobilność, wrodzone wady stóp) w mechanizmach powstawania przeciążeń i zmian zwyrodnieniowych w narządzie ruchu. 

Wykład: Rękoczyny medycyny, czyli moje wspomnienia o początkach Medycyny Manualnej w Polsce

Instytut Barrala

Karol Śliwiński

Fizjoterapeuta, absolwent AWF Poznań , dyplomowany osteopata, ukończył Flanders Internationa College of Osteopathy w 2017r. Asysten wykładowcy w Barral Institute z zakresu neuromanipulacji i technik visceralnych.
Z zamiłowania człowiek, który kocha sport, przez co swoje szlify jako terapeuta pobierał pracując z grupami sportowymi w Polsce jak i za granicą. W wolnych chwilach zagłębia się w poszerzaniu wiedzy pod kątem działania ludzkiego organizmu, uczestnicząc w szkoleniach u cenionych światowych terapeutów.

Wykład: Ogólne podejście do leczenia w koncepcji J.P Barral’a
Warsztat: Ogólne podejścia do leczenia w koncepcji J.P Barral’a – sesja praktyczna

Scroll to Top